هفته هفتم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

رشد جنین در هفته هفتم بارداری چگونه است؟

هفت هفته از بارداری تان گذشته است. مسئولیت بزرگی بر دوش شماست که هنوز ابتدای راه هستید. حتی یک لحظه هم نباید از سلامت جسمی و روحی خود غافل شوید، چرا که کوچک ترین تنش و تغذیه نامناسب نه تنها سلامت خودتان را درگیر می کند بلکه بر روی سلامت جنین هم تاثیر گذار است. در هفته هفتم بارداری ظاهر جنین به آرامی شبیه به یک انسان می شود. در عین حال تغییرات درونی مادر نیز نمایان تر نیز می شود.

اگر هنوز به دکتر مراجعه نکرده اید، بهتر است برای معاینات اولیه و اقدامات پزشکی حتما تحت مراقبت پزشک متخصص زنان باشید. در نظر داشته باشید که مراجعات پزشکی شما باید مرتب و سروقت باشد تا سلامت جنین و خودتان هر ماه بررسی شود. علاوه بر این متخصص زنان تغذیه درست و مراقبت های لازم پزشکی را به شما آموزش داده تا به راحتی بتوانید دوره بارداری خود را پشت سر بگذارید.

علائم بارداری در هفته هفتم چیست؟

علاوه بر تهوع صبحگاهی که در ماه های اول بارداری معمول است. تغییرات خلق و خو، آکنه، خستگی و سوزش سر معده از مشکلاتی است که در این هفته طی می کنید. تغییرات خلق و خو معمولا تا اواخر بارداری همراه مادر است. و تنها با همراهی اطرافیان به خصوص همسر این مشکل تا حد زیادی بر طرف می شود. این تغییرات نه تنها به دلیل تغییرات هورمونی است بلکه استرس و ترس از زایمان نیز آن را تشدید می کند پس تا جاییکه امکان دارد باید آرامش خود را حفظ کنید. بهم ریختگی هورمون ها باعث بروز آکنه و خستگی می شود. داشتن شش وعده غذایی سالم و کوچک شما را از خستگی دور می کند.

میزان رشد جنین در هفته هفتم بارداری چقدر است؟

در هفته هفتم نباید انتظار رشد چشم گیری از جنین داشته باشید. روند رشد جنین به آرامی و در طی ۴۰ هفته صورت می گیرد. در این هفته جنین یک دم دارد که در هفته های آینده کوچک تر شده و به استخوان دنبالچه تبدیل می شود. مفصل آرنج و انشگتان دست و پای جنین در این هفته قابل تشخیص هستند. سر جنین هنوز از بدن جدا نشده ولی بزرگ تر از اندام های دیگر به نظر می رسد. اما هر دو نیم کره مغز درحال رشد کردن هستند.تمامی اعضای بدن به صورت همزمان در حال شکل گیری هستند. اندام های داخلی دهان، گوش، بینیف چشم ها، اندام های داخلی مانند آپاندیس و لوزالمعده، کبد، و حلقه های روده همگی به صورت همزمان و آرام آرام در حال شکل گیری هستند.

اما هنوز بند ناف جنین به طور کامل تشکیل نشده تا مواد غذایی و اکسیژن لازم را تامین کند. پوست بدن جنین به قدری نازک بوده که به راحتی می توانید رگ های خونی درون بدن او را مشاهده کنید. با وجود اینکه گفتیم جنین در حال شکل گیری است ولی رشد او به اندازه ای نشده است تا حرکت او را متوجه شوید.

مادر در هفته هفتم بارداری چه تغییراتی را در بدن خود احساس می کند؟

ویار صبحگاهی یکی از بدترین تجربه هایی است که معمولا مادران باردار آن را تجربه می کنند. اکثر به هنگام صبح تهوع و بی حالی را تجربه می کنند که اشتهای مادر را از بین می برد. و نسبت به حالت معمول ادرارتان افزایش پیدا کرده است. این بخاطر این است که حجم خون تان نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده و مایعات زیادی از کلیه ها عبور می کند. بخاطر همین می گویند که مایعات زیادی باید در این دوران مصرف کرد. علاوه بر این با رشد جنین رحم شما نیز دوبرابر نسبت به حالت اولیه شده است.

هفته هفتم بارداری

مواد غذایی لازم در هفته هفتم بارداری چیست؟

به دلیل اینکه حجم خون بدنتان افزایش پیدا کرده است بدن تان به آب بیشتری نیاز دارد. به همین خاطر می گویند که سبزیجات بیشتری مصرف کنید تا ویتامین های Aو C و مواد معدنی از دست رفته خود را جبران کنید. علاوه بر این برای جبران آهن بدن از مواد غذایی مانند کلم، حبوبات، سیب‌زمینی، اسفناج، دانه‌های سبز و گوجه‌فرنگی بیشتر استفاده کنید چرا که آهن غذا را بیشتر جذب می کنند.

البته در بین ویتامین ها باید جدا از خوردن ویتامین Aی بیش از حد خودداری کنید. چرا که عامل ناهنجاری های ژنتیکی است. برای این کار باید سبزیجات نا سازگار با ویتامین A را به خوبی بشناسید. هفته هفتم بارداری هنوز احتمال داشتن تهوع در شما زیاد است بنابراین از خوردن مایعات ولرم باید خودداری کنید. یا باید مایعات خیلی گرم بخورید یا خیلی سرد.

مراقبت های لازم در هفته هفتم بارداری چیست؟

دوران حساس بارداری چه در هفته هفتم بارداری باشید چه در ماه های آخر فرقی نمی کند در هر صورت باید مراقبت هایی لازم و اساسی داشته باشید. دوری کردن از افراد بیمار و نیش حشرات مهم ترین کاری است که می توانید خود را از آلودگی های واگیر دار دور کنید. بزاق دهان شما به دلیل اسیدی شدن به لثه ها و دندان ها آسیب میرساند و آن ها را حساس می کند. در نتیجه به هنگام مسواک زدن ممکن است خونریزی لثه داشته باشید. برای جلوگیری از این وضعیت بهتر است بهداشت دهان را به خوبی رعایت کنید و از خمیر دندان و مسواک های نرم استفاده کنید.

آیا در هفته هفتم بارداری می توان اضافه وزن داشت؟

هنوز ۳۳ هفته از بارداری تان باقی مانده است و برای داشتن اضافه وزن زود است. مراقبت تغذیه خود باشید و پر خوری نکنید. بهترین راه برای کنترل وزن تان پیاده روی و انجام ورزش های سبک هست. که هم سلامت و وزن شما را حفظ می کند و هم تغییرات خلق و خوی تان را تا حد زیادی کنترل می کند. هیچ گاه از ورزش کردن در دوران بارداری نترسید.

در مقابل مادرانی که ویار بارداری شدید دارند و نمی توانند به راحتی غذا بخورند با کاهش وزن زیادی روبرو می شوند. این امر کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. فقط باید سعی کنید مایعات و سبزیجات تازه مصرف کنید تا میزان آب از دست رفته تان جبران شود. همچنین مصرف سالاد و سبزیجات مادران را از یبوست و نفخ نجات می دهد.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + = 14

فهرست سایت
در حال بارگذاری