هفته پانزدهم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

تغییرات ظاهری مادر در هفته پانزدهم بارداری

با قدم گذاشتن در هفته پانزدهم بارداری فک می کنید چه تغییراتی در شما و جنین تان به وجود می آید؟ معمولا خانوم ها در سه ماه دوم بارداری سعی می کنند با فرزند خود صحبت کنند، برایش خیال بافی می کنند و همچنین استرس آِینده و زایمان را هم دارند. زمانی که با کودک خود حرف می زنید، سعی کنید حرف های خوب و مثبتی بزنید. چرا که جنین تمامی حالات مادر را دریافت می کند. هر گونه عصبانیت، استرس و ناراحتی روی رشد جنین تاثیر می گذارد و قطعا جنین نسبت به آن ها واکنش نشان می دهد. پس چه بهتر که حس های خوب و انرژی های مثبتی دریافت کنیم.

وضعیت جنین در هفته پانزدهم بارداری چگونه است؟

از این هفته به بعد جنین شکل ظاهری خود را پیدا کرده، و مشخص می شود که فرزند شما شبیه چه کسی می شود. تقریبا از این هفته به بعد جنین رفته رفته رشدش کامل می شود. اما باید صبوری کنید چرا که راه زیادی در پیش دارید. وزن جنین به ۷۰ کیلو گرم و اندازه او به ۱۰ سانتی متر رسیده است. برای آنکه کیسه های هوا در ریه های جنین به خوبی رشد کند، مجبور است تا با مایع آمنیوتیک دم و بازدم کند. در این هفته پاهای فرزندتان بزرگ تر از دست هایش شده است و کاملا می تواند مفاصل و عضلات خود را تکان دهد. فراموش نکنید که جنین حرکت دارد؛ به راحتی می تواند لگد بزند، انگشتان دست و پای خود را تکان دهد؛ ولی آنقدر کوچک است که شما نمی توانید آن را احساس کنید.

جالب ترین اتفاق در این هفته مربوط به چشمان جنین است. همانطور که گفتیم پلک های جنین همچنان بسته است ولی با این وجود نور را احساس می کند. اگر یک منبع نور زیاد را به طرف شکمتان بگیرید، جنین از نور روی بر میگرداند. در هفته پانزدهم بارداری غدد عروق به آرامی ظاهر می شوند. همچنین حس چشایی جنین پدید می آید.

مادر هفته پانزدهم بارداری چه تغییراتی می کند؟

الان زمان آن رسیده است که اضافه وزن پیدا کنید. البته اضافه وزن شما باید طبق اصول و قواعد BMI باشد. بیش از حد چاق شدن هم تنها موجب چربی اضافی و افزایش قند خون می شود که برای جنین و مادر خطرناک است. البته میزان اضافه وزن در همه خانوم ها متفاوت است اما به طور معمول تا الان ممکن است ۲ کیلوگرم اضافه کرده باشید. و به همان میزان شکمتان جلو آمده است.

احتمال دارد این هفته دچار گرفتگی بینی شوید، که به دلیل افزایش هورمون استروژن است که منجر به تولید مخاط بیشتر می شود. خون شما افزایش پیدا کرده و در نتیجه رگ های خونی تان گشاد می شود. این عمل در رگ های خونی بینی بیشتر دیده می شود که ممکن است گاهی دچار خون دماغ شوید. علاوه بر این سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و ممکن است در طول بارداری بیشتر دچار عفونت، سرماخوردگی و آلرژی شوید. پس تا جایی که می توانید از دود سیگار، الکل و گردو غبار دوری کنید.

چرا در بارداری لثه ها خونریزی می کنند؟

متوجه شده اید که اکثر بانوان باردار لثه های متورم و قرمزی دارند. یکی از فعالیت های هورمون ها در دوران بارداری حساس شدن بیش از حد لثه هاست که به مراقبت بیشتری نیاز دارند. گاهی ممکن است بر روی لثه های خون برجستگی هایی مشاهده کنید که به آن تومور بارداری می گویند. بسیاری از مادران با دیدن آن وحشت زده می شوند. اما نگران نباشید این غده یا برجستگی هیچ درد و ضرری نه برای مادر و نه برای جنین دارد و بعد از زایمان خود به خود از بین می رود.

هفته پانزدهم بارداری

مشکلات به وجود آمده در هفته پانزدهم بارداری چیست؟

احتمال دارد برخی از مادران در این هفته دچار ترشحات زیادی شوند که با بوی نا مطبوعی هم همراه است. اگر ترشحات به رنگ سفید یا آبی بود و همانند سفیده تخم مرغ کش می آمد و بوی پنیر می داد آنگاه نگران نباشید هیچ مشکلی شما را تهدید نمی کند. تنها راه استفاده از لباس زیر نخی و شستن خود به دفعات بیشتر است. اما زمانی باید به پزشک مراجعه کنید که ترشحات به رنگ زرد و سبز و همانند پنیر فاسد باشد و بوی ماهی بدهد. آنگاه احتمال عفونت “مخمر” یا عفونت “تریکومونیازیس” یا عفونت “باکتری مهبل” وجود دارد.

بهترین مواد غذایی در هفته پانزدهم بارداری چیست؟

پروتئین مهم ترین عامل در شد جنین است به همین جهت مصرف آن از مهم ترین مواد غذایی است که نباید فراموش شود. اما اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که نمی توانید گوشت یا همبرگرد بخورید بهتر است پروتئین بدن خود را از راه های دیگری تامین کنید. موادی مانند لبنیات، تخم مرغ، حبوبات، آجیل چهار مغز و سویا مواردی هستند که منبع خوب پروتئین غیر گوشتی به حساب می آیند. البته این دسته از مواد غذایی چربی و کلسترول بالایی دارند پس بهتر است به چربی در آن نیز توجه کنید. برای مثال از لبنیات کم چرب استفاده کنید. و بیش تر از ۴ عدد زرده تخم مرغ در هفته میل نکنید.

آیا در هفته پانزدهم بارداری می توان از جنسیت جنین آگاه شد؟

با انجام سونوگرافی در هفته پانزدهم بارداری ممکن است جنسیت جنین شما مشخص شود. اما باز هم احتمال دیده نشدن وجود دارد. چرا که ممکن است وضعیت جنین به گونه ای باشد که آلت تناسلی آن پیدا نباشد یا شفافیت تصویر کم باشد. ولی نگران نباشید در هفته شانزدهم بارداری قطعا دیده می شود. ولی در این هفته به دلیل رشد کامل اندام تناسلی به راحتی جنسیت جنین تعیین می شود.

نکات مهم در هفته پانزدهم بارداری

اگر تمایل به ورزش کردن دارید بهتر است در هوای بسیار گرم ورزش نکنید. سعی کنید آب زیاد بنوشید و در هوای گرم دچار گرما زدگی و کم آبی نشوید. برای پیاده روی از کفش های ورزشی و مناسب استفاده کنید. و به یاد داشته باشید که به مدت طولانی سرپا نیایستید. احتمال دارد در این هفته دچار ورم پا شوید؛ برای جلوگیری از این وضعیت به هنگام نشستن نباید پاهای خود را آویزان کنید و از قلب دور نگهدارید. سعی کنید پاهایتان را به قلب نزدیک کنید تا جریان خون بیشتر به سمت قلب برود تا پاها.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

93 − = 87

فهرست سایت
در حال بارگذاری