هفته پنجم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

در هفته پنجم بارداری چه مراقبت هایی لازم است؟

در هفته پنجم بارداری تغییرات در بدن مادر به صورت کاملا واضحی آشکار می شود. اگر علائم بارداری هنوز در شما مشاهده نشده در این هفته قطعا با علائمی مانند سرگیجه و تهوع روبرو می شوید. زمانی که پا به هفته پنجم می گذارید در حقیقت یک ماه است که باردار هستید و حتی قبل از مراجعه به پزشک می توانید از طریق بی بی چک از بارداری خود مطمئن شوید.

علائم بارداری در هفته پنجم چگونه است؟

برخی از خانوم ها هنوز نمی دانند که باردار هستند اما تغییراتی را در حالات خود احساس می کنند. درد گرفتن سینه ها، تغییر رنگ و بزرگ شدن پستان، خستگی زود رس و دستشویی رفتن های زیاد از جمله مواردی هستند که در هفته پنج بارداری به وجود می آیند. به دلیل اینکه بدن خون بیشتری تولید می کند تا بتواند اکسیژن و مواد غذایی را برای رشد جنین تامین کند به همین جهت نوشیدن مایعات برای رفع خستگی بسیار مناسب است. در این هنگام با افزایش گردش خون ضربان قلب نیز افزایش یافته در نتیجه سرگیجه و سردرد را به همراه دارد.

آیا بانوان باردار در هفته پنجم ویار می کنند؟

این که چه زمانی ویار بارداری به وجود می آید سوال همه بانوان است. بله درست است، در هفته پنجم ویار بارداری آغاز می شود. اما ویار کردن چیست و به چه علت به وجود می آید؟ زمانی که تعادل بین انتقال دهنده های عصبی بدن مادر به هم بریزد آنگاه یک حالت روحی روانی خاص و حساسیت به مواد غذایی به وجود می آید. ممکن است در این هنگام به هر بو یا مواد غذایی که میبینید حساس شوید و میل به خوردن آن داشته باشید. حتی امکان ترشح بیش از حد بزاق نیز از جمله مشکلات ویار در زمان بارداری است. گاهی ممکن است به دلیل کمبود سدیم هوس خوردن پنیر کنید یا به دلیل کمبود کلسیم و چربی دلتان بخواهد که یک بستنی بزرگ میل کنیدف به این حالت در بارداری ویار می گویند.

بدن مادران در چه وضعیتی قرار گرفته اند؟

معمولا بعد از گذشت پنج هفته هنوز شکمتان بزرگ نشده است ولی احتمال دارد که اضافه وزن داشته باشید یا حس کنید که مریض هستید چرا که شکمتان پف کرده است. این ویژگی ها کاملا طبیعی است. اما همه این تغییرات در بدن همه بانوان به یکسان نیست و ممکن است همچین احساسی نیز نداشته باشند. شما الان در ماه اول بارداری تان هستید و ممکن است لک و آکنه هایی بر روی صورتتان به وجود بیایید که تا ماه سوم بارداری همراه شما باشد. در برخی مادران این لکه ها از بین می روند ولی برخی از آنان ممکن است تا اخر عمر این لکه های پوستی را با خود همراه داشته باشند.

جنین در ماه اول بارداری چه وضعیتی دارد؟

قلب یک عضو حیاتی که وقتی بانوان صدای آن را می شوند دیگر هیچ تردیدی ندارند که مادر شدند. در این هفته قلب جنین تشکیل شده و شروع به تپیدن می کند. در بدن جنین بافتی به نام چین های عصبی وجود دارند که به مرور زمان به مغز و طناب نخاعی تبدیل می شوند. در این زمان چین های عصبی به هم متصل شده و در نتیجه سر و دم را از هم جدا می کند که جنین همانند یک بچه قورباغه به نظر می رسد.

جفت هنوز تشکیل نشده ولی در حال تکامل است. تا بتواند جنین را به دیواره رحم متصل کند. در این زمان سطح هورمون hCG به قدری بالا رفته است که با آزمایش به راحتی بارداری تایید می شود. و زمانی که به سونوگرافی می روید ساک بارداری به اندازه ۶ تا ۱۲ میلی متر رشد کرده است. اما با این حال هنوز برای تشخیص کیسه زرده کوچک است اما متخصصین به راحتی از طریق سونوگرافی واژینال کیسه زرده را تایید می کنند و بارداری خارج رحم را رد می کنند. هفته پنجم بارداری

مراقبت های لازم که نباید فراموش شوند!

همانطور که گفتیم خستگی زودرس و افزایش ضربان قلب از علائم هفته پنجم بارداری است. پس بهتر است در شب خواب کافی داشته باشید و قبل از خواب ورزش نکنید. تغذیه خود را رعایت کنید و برای از بین بردن خستگی چرت زدن راه چاره نیست. بلکه نوشیدن بیشتر مایعات می تواند کمی از خستگی شما بکاهد. اگر هر گونه دارویی مصرف می کنید باید با پزشک درمیان بگذارید و مصرف آن را قطع کنید چرا که هر نوع دارو بر روی جنین تاثیر می گذارد. اگر در هفته پنجم بارداری احساس کمردرد می کنید حتما باید آن را جدی بگیرید چرا که نشانه عفونت و کشیدگی رحم یا کرامپ رحمی یا سقط بالقوه می باشد.

همچنین خونریزی های شدید در این زمان خطرناک بوده و نشان دهنده سقط جنین است. اگر درد در یک طرف احساس کردید نشان از کیست تخمدانی است که باید با پزشک درمیان بگذارید. دقت کنید که اگر هر یک از علائم رایج بارداری به طور ناگهان در شما قطع شد آنگاه باید به پزشک مراجعه کنید.

چه مواد غذایی برای بارداری مفید هستند؟

شما هنوز در هفته پنجم بارداری خود هستید و هنوز ۳۵ هفته دیگر باقی مانده است پس نباید از الان اضافه وزن پیدا کنید چرا که ممکن است برای جنین نیز خطرناک باشد. باید یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از مواد غذایی را تا هفته آخر بارداری در پیش بگیرید. از زمانی که متوجه شدید که باردار هستید باید مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز را به بدنتان وارد کنید. مصرف آهن و کلسیم و ویتامین دی باید به صورت مرتب و زیر نظر پزشک مصرف شود. غلات سبوس دار را بیشتر مصرف کنید تا فیبر لازم به بدنتان برسد.

آیا همچنان می توان به ورزش کردن ادامه داد؟

خوشبختانه ورزش کردن نمی تواند مانعی بر بارداری باشد بلکه بسیاری از افراد هستند که قبل از بارداری از سلامت جسمانی خوبی برخوردار نبودند ولی در طول بارداری بخاطر سلامت جنین هم که شده زیر نظر پزشک ورزش های سبک انجام می دهند در نتیجه انرژی بیشتری دریافت کرده و کم تر دچار خستگی می شوند. ورزش کردن نه تنها ضامن سلامتی شماست بلکه ضامن سلامت نوزاد نیز می شود.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

26 − 18 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری