هفته چهارم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

هفته چهارم بارداری چگونه می گذرد؟

تبریک میگم شما باردار هستید! بله درست است این جمله ایست که همه بانوان دوست دارند آن را بشنوند. بیش از نیمی از بارداری ها به صورت اتفاقی و بدون برنامه ریزی اتفاق میوفتد که در این زمان معمولا در هفته چهارم بارداری خانوم ها متوجه بارداری خود می شوند.

بدن در هفته چهارم بارداری چه وضعیتی دارد؟

همانطور که گفتیم جنین هنوز رشد چندانی نکرده و رویان نام دارد. در این هفته همچنان تلاش می کند که به دیواره رحم بچسبد تا از آن تغذیه کند. تلاش رویان برای چسبیدن به دیواره رحم درد خفیفی را در ناحیه زیر شکم به وجود می آورد. اگر این نوع درد را بعد از اطلاع از وضعیت بارداری خود احساس کردید نگران نباشید زیرا بدن درحال هماهنگ سازی با هورمون های بارداری است، تا رحم را به عنوان خانه جدید رویان آماده کند.

خیلی از خانوم ها در این هفته خونریزی دارند. اگر رنگ خونریزی به رنگ صورتی یا قهوه ای آنگاه این عامل جای نگرانی نیست. اما اگر دیدید که خونریزی شما قرمز پر رنگ بود آنگاه سریعا باید به اورژانس مراجعه کنید. دلیل این خونریزی لانه گزینی است که اصولا ۵ روز بعد از لقاح یا ۱۲ روز پس از تخمک گذاری شروع می شود. در این دوران احتمال دارد که دچار نفخ شوید.

قد و وزن جنین در هفته چهارم بارداری چگونه است؟

هفته چهارم وجود جنین به طور قطع تعیین می شود اما به سختی می توان آن را مشاهده کرد. باید خیلی خوش شانس باشید تا از طریق سونوگرافی بتوانید وجود جنین را ببینید. اما اگر شما دو قلو باردار باشید به راحتی می توانید آن ها را مشاهده کنید. در این هنگام نطفه از دو لایه سلولی به نام های هیپوبلاست و اپیبلاست تشکیل شده است که قرار است در هفته های بعد به اجزای مختلف بدن و سیستم کودک تان تبدیل شوند. اما در این هفته تنها دو سلول بیش نیستند که از کیسه زرد برای رشد تغذیه می کنند.

کیسه زرد چیست؟

همانطور که می دانید جنین درون شکم مادر از جفت تغذیه می کند، اما قبل از آنکه جفت تشکیل شود کیسه زرد ساخته می شود که از طریق تولید خون مواد غذایی را به نطفه می رساند. این کیسه تا اواخر سه ماهگی که جفت تشکیل شود، وظیفه خون رسانی به نطفه را دارد. همچنین در این مرحله تغیرات ژنی رخ می دهد. سلول هایی وجود دارند که این وظیفه را انجام می دهند، ژن هایی که وظیفه خاصی ندارند را غیر فعال می کنند و ژن های دارای وظیفه های خاص فعال می شوند.

کیسه بارداری چیست؟

زمانی که پا به هفته چهارم بارداری خود می گذارید. تغیرات درونی رحم شگفت انگیز تر می شوند. در این هنگام کیسه بارداری تشکیل شده و تا هفته نهم بارداری در حال رشد است و هر روز به اندازه یک میلی متر رشد می کند. نام دیگر آن ساک بارداری است و زمانی که این ساک گرد به اندازه ۳ تا ۶ میلی متر رسید آنگاه از طریق سونوگرافی قابل رویت می شود. درون کیسه بارداری کیسه زرده، صفحه رویانی و آمونیون وجود دارد ولی به دلیل کوچک بودن قابل رویت نیستند در نتیجه میزان سن بارداری از طریق قطر کیسه تعیین می شود.

هفته چهارم بارداری

علائم بارداری در هفته چهارم

از هفته اول بارداری لکه بینی و درد خفیف زیر شکم یکی از رایج ترین و معمول ترین علائمی است که همه بانوان آن را تجربه می کنند. تهوع و استفراغ در طول شبانه روز در ماه های اول بارداری یک امر کاملا طبیعی است و به دلیل بالا رفتن هورمون بارداری اتفاق می افتد. جای نگرانی نیست، این علائم نشان دهنده این است که یک موجود زنده درون شما درحال رشد است. در جهت آماده شدن سینه ها برای شیردهی و افزایش هورمون پروژسترون، در ماه های اول بارداری سینه ها سفت شده و دردی همانند قبل پریودی را دارد. اگر درد سینه هایتان غیر قابل تحمل بود می توانید از کمپرس گرم استفاده کنید.

نفخ و کمر درد را هم می توان به علائم ماه های بارداری اضافه کرد. اما تغییرات روحی که به دلیل برهم خوردن هورمون ها می باشد یکی از بد ترین حس هایی است که تمام روز شما را تحت الشعاع قرار می دهد. ممکن است یک روز حال خوب و شادابی داشته باشید ولی فردا بی حوصله و کسل باشید.

تغذیه مادران باردار در هفته چهارم

اگر می خواهید فرزندی سالم و تندرست به دنیا بیاورید بهتر است از مواد غذایی مفید و مقوی استفاده کنید. با آغاز هفته چهارم باید خوردن ویتامین ها را آغاز کنید. از مهم ترین ویتامین ها A, B, D  است که نباید از مصرف آن غفلت کرد. ویتامین A نیز در برخی از بانوان از قبل از بارداری توصیه می شود. این ماده به صورت محلول در چربی است که در کبد ذخیره شده و روزانه باید مقدار ۲۰۰ گرم مصرف شود. البته توجه کنید که خوردن بیش از حد ۲۰۰ گرم مجاز نیست.

خیلی ها تصور می کنند که خوردن جگر به دلیل خونساز بودن و سرشار از ویتامین A بسیار مفید است. اما بهتر است از خوردن جگر خودداری کنید چرا که ویتامین آن از مقدار مجاز بیش تر است همچنین ممکن است به هنگام پخت انگل های آن کامل از بین نروند. در اوایل بارداری باید به شدت مایعات مصرف کنید. چرا که در این دوره افزایش گردش خون در بدن صورت می گیرد در نتیجه برای رفع خستگی و یبوست بهتر است مایعات زیاد مصرف کنید.

مراقبت های مهم هفته چهارم بارداری

امروزه همه از معجزه ورزش کردن اطلاع دارند، همه افراد به خوبی می دانند که بالا بودن آمادگی جسمانی بانوان چه تاثیر خوبی بر روی زایمان کردن می گذارد. پس بهتر است ورزش کردن را فراموش نکنید. در هفته چهارم برای نزدیکی مشکلی وجود ندارد فقط زمانی که خونریزی شدید دارید یا یکی از زوجین عفونت منتقل شونده دارد انگاه بهتر است از نزدیکی دوری کنید. همچنین مصرف دخانیات مانند سیگار، قلیان و مشروب در دوران بارداری و حتی قبل از آن ممنوع است.

دقت کنید که اگر در این هفته دچار تب و لرز شدید و خونریزی سنگین واژینال شدید سریعا باید به اورژانس مراجعه کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

50 − 40 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری