هفته چهلم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

هفته چهلم بارداری

شما در هفته چهلم بارداری هستید و نه ماه کامل فرزند خود را درون رحم بزرگ می کردید، اما حالا وقت آن رسیده است که او را از نزدیک ببینید و در آغوش بکشید. هیچ چیزی در دنیا قشنگ تر از به آغوش کشیدن فرزند تازه به دنیا آمده نیست. قطعا تمام سختی که این نه ماه کشیده اید با دیدن فرزند تان از بین می رود. در یکی از همین روزها باید منتظر به دنیا آمدن کودک خود باشید. پس بهتر است تمامی کار هایتان را انجام داده تا هیچ تنش و استرسی قبل از زایمان نداشته باشید.

در هفته چهلم بارداری کودک در چه وضعیتی قرار گرفته است؟

بارداری شما به پایان رسیده است و کودک کاملا رشد کرده و حالا منتظر به دنیا آمدن است. تمامی اندام های او تکامل پیدا کرده اند و اگر تغذیه خوبی هم در طی این نه ماه بارداری داشته باشید کودک با وزن استاندارد و متناسبی به دنیا می آید. به طور میانگین وزن کودک به ۳۵۰۰ گرم و قد او به ۵۱ سانتی متر رسیده است. اما تا زمانی که به دنیا نیاید نمی توان قد و وزن دقیق او را محاسبه کرد. در هفته چهلم بارداری کودک بزرگ تر و رشد مو ها و ناخن هایش بیشتر از قبل می شود. اما چون راحت تر بتواند از مجرای زایمان بیرون بیاید استخوان های جمجمه او کمی از هم جدا و فشرده تر هستند تا مدت ها پس از تولد برخی نقاط نرم مثل ملاج یا فونتانل در جمجمه او وجود خواهد داشت.

برای تنظیم بدن دمای کودک ۱۵ درصد بدن او را چربی گرفته است و موهای کرک او ناپدید شده و موهای اصلی او رشد کرده اند. زمانی که فرزند شما به دنیا می آید احتمال دارد با عارضه ای به نام زردی روبرو شود که این مشکل با قرار دادن کودک در معرض نور به راحتی از بین می رود و جای نگرانی نیست. سفیدی چشم ها و زرد شدن پوست بدن او نشانه هایی از زردی است.

اما علت بروز زردی چیست؟

در بدن جنین زمانی که درون رحم مادر است بر اثر تجزیه سلول های قرمز خونی ماده ای به نام بیلی روبین تولید شده که از طریق جفت جنین به بدن شما منتقل می شود و شما ان را دفع می کنید. زمانی که کودک به دنیا می آید، با قطع کردن بند ناف، خودش مجبور است این ماده را دفع کند در نتیجه انباشته شدن زیاد این ماده در بدن او باعث بروز زردی می شود.

وضعیت مادر در هفته چهلم بارداری چگونه است؟

همه پزشکان وظیفه دارند تا زمان زایمان را تخمین زده و به مادران اطلاع دهند. اما تنها پنج درصد از آن ها در روز تعیین شده فرزند خود را به دنیا می آورند. احتمال اینکه فرزند شما دیرتر یا زودتر از زمان مقرر به دنیا بیاید خیلی بیشتر است. در هفته چهلم بارداری قبل از آنکه درد زایمان به سراغ تان بیاید باید یک تست دقیق زیستی- فیزیکی که به اختصار BPP می گویند، انجام دهید. این آزمایش از طریق سونوگرافی وضعیت کلی کودک را بررسی می کند از جمله حرکات کلی بدن، میزان ضربان قلب، میزان تنفس، میزان کشیدگی عضلات، حجم آب مایع آمنیوتیک است که معمولا هر هفته دوبار انجام می شود.

در صورتی که این تست نتیجه مثبتی نداشته باشد، حجم مایع آمنیوتیک کم باشد یا تنفس و ضربان قلب کودک به درستی انجام نشود، آنگاه با یک برنامه ریزی دقیق اینداکشن زایمان را انجام می دهند. علاوه بر این تست، دهانه رحم بررسی می شود که آیا به اندازه کافی باز شده است یا خیر. اگر تا زمان زایمان دهانه رحم به اندازه کافی باز نشده باشد، آنگاه پزشک به شما توصیه می کند که سزارین انجام دهید.

هفته چهلم بارداری

در هفته چهلم بارداری چه چیزی بخوریم؟

در هفته آخر بارداری به دلیل اینکه میزان استرس شما افزایش پیدا کرده است بهتر است از نوشیدنی ها و دمنوش های گیاهی که آرام بخش هستند استفاده کنید. چون هر لحظه ممکن است درد زایمان به سراغ تان بیاید پس نباید غذاهای بسیار چرب و سنگین میل کنید. رژیم غذایی سالم که تا این لحظه داشتید را باید حفظ کنید. اما به یاد داشته باشید چون به هنگام درد زایمان به دلیل داشتن حالت تهوع چیزی نمی توانید میل کتید، و در عین حال باید انرژی کافی برای به دنیا آوردن کودک خود داشته باشید بهتر است از مواد مغذی سبک و زود هضم استفاده کنید.

به دلیل اینکه باید شیر کافی در سینه هایتان داشته باشید، فکر کاهش وزن تا دو هفته بعد از زایمان را فراموش کنید. چرا که به هنگام شیر دادن به روزانه ۵۰۰ کلیو کالری نیاز دارید. تغذیه شما بر روی میزان شیر موجود و تغذیه نوزاد همچنان تاثیر دارد، پس تا زمانی که عمل شیردهی را انجام می دهید نباید به فکر کاهش وزن خود بیوفتید.

نوزادان سنگین وزن

در برخی موارد نوزادانی با وزن ۴ تا ۵ کیلو گرم ممکن است همراه با مشکلاتی برای مادر و کودک به دنیا بیایند. البته برخی مادرانی هم هستند که با وجود جثه کوچکی که داشته اند نوزادانی با وزن ۴ کیلوگرم را بدون هیچ مشکلی به دنیا آورده اند چرا که لگن بزرگی داشته اند. اما در مقابل مادرانی با جثه بزرگ به دلیل اینکه لگن کوچکی داشته اند نتوانسته اند حتی نوزادانی با وزن ۳ کیلوگرم را به صورت طبیعی به دنیا بیاورند. پس اینکه وزن نوزاد چه قدر باشد تاثیری در نوع زایمان شما ندارد، بلکه میزان باز شدن دهانه رحم و اندازه لگن تعیین کننده نوع زایمان شما است.

ورزش بعد از زایمان

خیلی از خانوم ها هستند که تمایل زیادی به ورزش کردن دارند و برایشان بسیار اهمیت دارد که بعد از زایمان نیز ورزش خود را مرتب انجام دهند. بعد از یک هفته که از زایمان تان گذشت می توانید کتانی به پا کنید و ورزش کردن را از پیاده روی ساده شروع کنید. ابتدا باید روزی پنج دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید اما اگر متوجه خونریزی یا درد شدید بهتر است زمان آن را کم تر کنید، ولی در صورتی که هیچ گونه مشکلی برایتان به وجود نیامد کم کم می توان زمان آن را به ۷ دقیقه و الی ۱۵ دقیقه رساند.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

25 − 17 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری