هفته یازدهم بارداری

امتیاز به مطلب
banner

در هفته یازدهم بارداری چه اتفاقاتی در بدن رخ می دهد؟

مادر شدن حس بسیار شیرین و عجیبی است که همه افراد دوست دارند آن را تجربه کنند. ۹ ماه فرزندتان را در شکم حمل می کنید و مسئولیت رشد جسمی و روحی آن بر عهده شماست. در این ۹ ماه تمامی حالات شخصیتی و جسمی نوزاد شکل می گیرد پس با رعایت نکات بهداشتی بهترین فرزند را به دنیا بیاورید. هفته یازدهم بارداری اتفاقات تازه ای رخ می دهد. جنین در حال رشد کردن است و تمامی ارتعاشات مثبت و منفی اطرافیان را دریافت می کند.

کدام یک از اجزای بدن جنین در هفته یازدهم بارداری رشد می کند؟

ما به طور یقین نمی توانیم بگوییم که در این هفته تنها یک بخش از اندام جنین رشد می کند. رشد جنین در طول بارداری به صورت همزمان بوده و هر کدام از بخش های بدن او به صورت آرام آرام رشد کرده و در نهایت در هفته آخر بارداری تکمیل می شود. در این هفته جنین بیشتر شبیه به یک انسان شده و حدود ۸ گرم وزن و ۳٫۸ سانتی متر قد دارد. با وجود اینکه بدن جنین شکل گرفته ولی پوست بدن به صورت شفاف است، در نتیجه می توانید رگ های خونی را بر روی پوست مشاهده کنید.

استخوان های بدن مانند مچ دست شکل گرفته و می تواند عضلات بدن خود را تکان دهد. در هفته یازدهم بارداری جنین با لگد زدن به شکمتان اعلام حضور می کند و اولین تجربه های حرکتی جنین را در بدن خود احساس می کنید. انگشتان دست به صورت کامل از هم جدا شده ولی هنوز قادر به باز و بسته کردن آنها نیست.

نکات جالب در رشد جنین
  • در هفته یازدهم بارداری نکات عجیبی در جنین وجود دارد که ممکن است برایتان جذاب باشد. در این هفته نوزاد در حالت خواب و بیدار قرار دارد. که این دوره ها حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد. و آنقدر نسبت به محیط واکنش نشان می دهد که حتی با سرفه کردن شما نیز از خواب بیدار می شود.
  • اگر فرزندتان دختر باشد در این هفته تخمدان هایش به طور کامل شکل میگیرد. اما اگر پسر باشد آنگاه بیضه هایش به طور کامل شکل میگیرد. ولی متاسفانه از طریق سونوگرافی نمی توان جنسیت جنین را تشخیص داد.
  • در این هفته تمامی اجزای بدن حتی نوک سینه ها هم شکل گرفته اند.
  • سر جنین اندازه متناسبی پیدا کرده و فولیکول های موی سر و نواحی بدن در حال شکل گیری هستند.

مادر در هفته یازدهم بارداری دچار چه تغییراتی می شود؟

همانطور که جنین هفته به هفته رشد می کند، فضای بیشتری درون رحم مادر نیاز دارد. در نتیجه شکم و رحم مادر برای جایگاه رشد جنین بزرگ تر می شود. در هفته یازدهم بارداری بخش پایین شکمتان شروع به برآمدن می کند تا فضای کافی برای رشد جنین را فرآهم کند. در این دوران هورمون ها افزایش پیدا کرده و ممکن است رشد ناخن ها و موهایتان افزایش یا کاهش داشته باشد. در این هنگام مادر از طریق بند ناف به جنین تغذیه می رساند. در این هفته سینه های شما به طرز عجیبی رشد می کند و در حال آماده سازی برای شیر دهی است.

هفته یازدهم بارداری

علائم بارداری در هفته یازدهم چیست؟

تهوع صبحگاهی در برخی مادران از بین می رود و در برخی کاهش پیدا می کند. اما ممکن است همچنان به عنوان یکی از مشکلات بارداری در بدن باقی مانده باشد. به همین جهت بزاق دهان افزایش پیدا می کند. وجود تهوع ممکن است نگذارد که تنوع غذایی داشته باشید و این باعث کاهش وزن تان می شود. نکران نباشید، با گذشت هفته یازدهم بارداری مقدار تهوع تان کاهش پیدا می کند و در نتیجه راحت تر می توانید غذا میل کنید.

بی حالی، خستگی های مکرر و خواب آلودگی علائم طبیعی هستند. شما یک زندگی جدید را دارید در خود پرورش می دهید. این نوزاد ۲۴ ساعته در حال تغییر و رشد است. پس خستگی و کوفتگی بدن یک عامل طبیعی در بارداری است. هرچقدر فرزندتان رشد بیشتری می یابد آنگاه احساس سنگینی و خستگی شما هم افزایش پیدا می کند. اما در این هفته پوست صورت شما شفاف شده و ممکن است رشد ناخن و موهایتان تغییر کند. در این هفته احتمال دارد دچار سردرد های مکرر شوید. افرادی که میگرن دارند در این دوران باید بیشتر مراقب سلامت خود باشند چون میگرن آن ها حساس تر می شود. تنها قرصی که می توانید مصرف کنید استامینوفن است. اما سعی کنید برای تسکین درد از کمپرس آب سرد و گرم بجای مصرف قرص استفاده کنید.

در هفته یازدهم بارداری چی بخوریم؟

باز هم می گوییم که تغذیه از مهم ترین فاکتور ها در رشد جنین و حفظ سلامت آن است. در این هفته مواد غذایی که حاوی پروتئین هستند باید بیشتر مصرف کنید. آهن یک ماده معدنی مورد نیاز برای رشد جنین است که در بین سبزیجات با برگ سبز بیشتر یافت می شود. برای جلوگیری از یبوست و حفظ آب بدن باید مقدار مصرف آب روزانه تان را افزایش دهید. برای میان وعده های خود سعی کنید حدالامکان از میوه و آجیل و خشکبار بیشتر از خوراکی های دیگر استفاده کنید.

کار هایی که باید در هفته یازدهم بارداری انجام شود.

در هفته یازدهم بارداری رشد جنین به حدی رسیده است که برای بررسی سلامت جنین باید آزمایشات اولیه انجام شود. آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری که ترکیبی از اولتراسوند و آزمایش خون است، برای تشخیص ناهنجاری های کروموزومی مانند سندروم داون انجام میگیرد. اگر در هفته یازدهم بارداری دچار سرماخوردگی و عفونت شدید بهتر از با پزشک در میان بگذارید و بعد دارو مصرف کنید. هر گونه شربت سینه و مسکن برای جنین سم است. نوع خوابیدن در دوران بارداری بسیار مهم است. از این هفته به بعد باید به پهلوی چپ بخوابید. زیرا این حالت خونرسانی جفت به جنین افزایش پیدا می کند.

اگر می خواهید ورزش کنید، باید بدانید که هیچ مانعی وجود ندارد  بلکه باعث تقویت استخوان لگن شده در نتیجه زایمان را برایتان راحت تر می کند. برخی از خانوم ها ممکن است در این دوران به عفونت ادرار مبتلا شوند. تکرار ادرار، سوزش به هنگام ادرار، بوی بد، گرفتگی و درد در عضلات پشت و ادرار مات و دشوار از علائم عفونت است که سریعا باید درمان شود. زیرا موجب آسیب به کلیه و جنین می گردد.

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

58 − 50 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری