کاهش وزن با متفورمین

امتیاز به مطلب
banner

آیا استفاده از متفورمین برای لاغری خطر دارد؟

تا به حال این سوال به ذهن شما رسیده است که آیا کاهش وزن با متفورمین موثر است یا خیر. این بار به بررسی قرص متفورمین و تاثیر آن بر روی لاغری می پردازیم و بررسی می کنیم که آیا این قرص بر روی لاغری اثر دارد یا خیر.

متفورمین چیست؟

برای درمان بیماری شایع دیابت نوع دو از دارویی به نام متفورمین استفاده می کنند که از سال ۱۹۵۰ به بعد این دارو برای افراد دیابتی تجویز می شود. کاهش وزن با متفورمین از تاثیراتی است که این دارو بر روی لاغری می گذارد. برای افرادی که چاق هستند استفاده از این دارو خطری ندارد. اما باید توجه کنید که مصرف این دارو برای همه افراد مناسب نیست مخصوصا آن هایی که اضافه وزن بالایی ندارند چون در این صورت ممکن است عوارض جانبی داشته باشد.

دلیل روشنی برای اینکه چرا متفورمین باعث لاغری می شود وجود ندارد اما طی تحقیقات انجام شده این دارو سب پایین آوردن اشتها شده و موجب کم خوری می شود. در برخی از موارد مشاهده شده است که الگوی استفاده از چربی و ذخیره سازی آن را نیز تغییر داده است.

کاهش وزن با متفورمین چه مدت طول می کشد؟

اگر برای کاهش وزن با متفورمین اقدام کرده اید بهتر است بدانید که روش سریعی نیست، بلکه در طی یک تا دو سال این اتفاق می افتد. به دلیل اینکه کاهش وزن در هر فرد متفاوت است به همین دلیل میانگین کاهش وزن با متفورمین در مدت دو سال ۳ تا ۳٫۵ کیلو گرم بوده است. اگر در مدت زمانی که از این دارو استفاده می کنید، رژیم غذایی یا ورزش کنید، با سرعت بیشتری وزن کم می کنید. زیرا با خوردن متفورمین کالری سوزی در ورزش افزایش پیدا می کند.

اگر تا زمانی که از دارو استفاده می کنید وزن کم کنید، با قطع مصرف متفورمین ممکن است وزن بدنتان برگردد.کاهش وزن با متفورمین

دقت کنید که استفاده از این دارو معجزه ایی در لاغری شما ایجاد نمی کند. و میزان درصد چربی بدنتان را کاهش نمی دهد بلکه تنها کالری دریافتی بدنتان را کم می کند. دیگر دارو های دیابتی نوع دو تاثیری در لاغری ندارد و تنها متفورمین است که موجب کاهش اشتهای فرد می شود. تنها در کنار ورزش کردن است که کاهش وزن با متفورمین تاثیر بیشتری بر روی بدن دارد.

مصرف متفورمین چه عوارضی ممکن است داشته باشد؟

تجویز متفورمین باید توسط متخصص انجام گیرد. ابتدا از پایین ترین دوز شروع می کنند و با گذشت چند هفته دوز بالاتری را برای بیمار تجویز می کند. یکی از دلایل اصلی تجویز این دارو مقاومت به انسولین است که مقدار تولید گلوکز کبد و جذب آن توسط روده را کاهش می دهد اما جذب از طریق عضلات را بالا می برد.

متفورمین جزو آن دسته از داروی هایی است که ممکن است برخی ها با خوردن آن دچار تهوع، بی اشتهایی، استفراغ، ناراحتی معده و ناراحتی گوارش، تنگی نفس، دردهای عضلانی، تشنج و رعشه، اختلالات گفتاری – رفتاری و حواس پرتی شوند. اگر با خوردن آن هر یک از این عوارض را مشاهده کردید، سریعا باید با پزشک متخصص تماس حاصل فرمایید.

آیا به جز افراد دیابتی بقیه افراد سالم نیز می توانند از متفورمین برای لاغری استفاده کنند؟

این دارو برای افراد دیابتی تجویز می شود و استفاده سرخود از آن در افراد سالم توصیه نمی شود. اما این هم در نظر داشته باشید که مصرف متفورمین به تنهای معجره ایی در کاهش وزن افراد ایجاد نمی کند بلکه همراه با داشتن برنامه غذایی مناسب و ورزش کردن ممکن است نتیجه خوبی داشته باشد.

اگر جزو افراد خیلی چاق هستید باید برای کاهش وزن با متفورمین با پزشک خود مشورت کنید.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

55 + = 65

فهرست سایت
در حال بارگذاری