کاهش وزن با ورزش

کاهش وزن با ورزش 1.33/5 (26.67%) 3 votes
banner

کاهش وزن با ورزش چه تاثیری بر سلامت جسمانی دارد؟

ورزش کردن همانند دارو بر سلامت جسمانی تاثیر مثبتی دارد! تضمین سلامت قلبی عروقی و دیگر اندام های داخلی بدن مانند دستگاه تنفسی از مهم ترین اثرات کاهش وزن با ورزش است. در زیر به برخی از مهم ترین اثرات ورزش بر سلامت جسمانی اشاره می کنیم.

کنترل کلسترول خون: کلسترول بالا در خون سبب مسدود شدن سرخرگ ها شده و احتمال حمله قلبی را افزایش می دهد. افراد چاق یا دارای اضافه وزن دارای کلسترول خون بالایی هستند.

کاهش فشار خون: فشار خون بالا عامل اصلی سکته و آمبلی است. کاهش فشار خون از طریق ورزش کردن سبب می شود تا فشار کم تری به قلب وارد شود و نیز گردش خون را در بدن بهبود می بخشد. این عمل باعث می شود تا عضلات قبل عملکرد بهتری داشته باشند و از لخته شدن خون جلوگیری کنند.

افزایش حجم مغز: ورزش کردن به صورت منظم سبب افزایش حجم مغز و بهبود عملکرد آن می شود. مغز انسان بعد از سن چهل سالگی در هر دهه پنج درصد کوچک تر می شود که این عمل سبب بروز افسردگی و آلزایمر است. به طور کلی ورزش کردن از تحلیل مغز در کهولت سن جلوگیری می کند.

کاهش چربی خون: چربی خون در همه افراد وجود دارد و هیچ ربطی به چاقی ندارد. در افراد لاغر نیز ممکن است چربی خون دیده شود. کاهش وزن با ورزش سبب می شود تا چربی خون نیز کنترل شود.

چگونه ورزش باعث کاهش وزن می شود؟

چاقی علاوه بر علت بروز انواع بیماری ها و به خطر انداختن سلامت جسمانی، یکی از دلایل عمده عدم اعتماد به نفس و افسردگی در افراد است. از بین بردن چربی های اضافی و کاهش وزن هیچ ربطی به زن یا مرد بودن ندارد، دست یابی به وزن مناسب و حفظ سلامت راه های متفاوتی دارد. کاهش وزن با ورزش از راه های موثر و سریع برای سلامت جسمانی است.

زمانی که فرد شروع به ورزش کردن یا فعالیت بدنی می کند، انرژی و کالری می سوزاند که سبب از بین رفتن چربی های اضافی در بدن می شود. به هنگام ورزش کردن ابتدا قند و کربوهیدرات در بدن فرد می سوزد و سپس سراغ چربی های بدن می رود. افراد بسیار چاق در انجام حرکات ورزشی باید صبور باشند، تغذیه نا مناسب در گذشته و نداشتن تحرک کافی سبب تجمع چربی اضافی در اطراف شکم و پهلو شده و برای از بین بردن آن ها باید شکیبا باشید.

کاهش وزن با ورزش

ورزش هوازی

چه ورزش هایی بیشترین تاثیر را در کاهش وزن دارند؟

ورزش های هوازی به دلیل اینکه در فضای باز انجام می شود بیشترین تاثیر را در کاهش وزن دارند. تمرین در فضای باز سبب تقویت دستگاه قلبی عروقی و دستگاه تنفسی مثل ریه ها می شود. طناب زدن، دویدن، ورزش ایروبیک، دوچرخه سواری، پیاده روی، بدن سازی، شنا، بالا رفتن از پله ها همگی از انواع ورزش هایی هستند که کالری بالایی به هنگام ورزش کردن می سوزانند. انجام ورزش صبحگاهی بیشترین تاثیر را در سلامت و شادابی افراد دارد. به هنگام انتخاب رشته ورزش، میزان توانایی در انجام حرکات ورزشی و علاقه خود نسبت به آن ورزش را بسنجید. زیرا اگر نتوانید حرکات را درست انجام دهید و بی میل به باشگاه بروید هیچ نتیجه مثبتی دربافت نخواهید کرد.

آیا ورزش کردن به تنهایی موجب کاهش وزن می شود؟

طبق بررسی های انجام شده تنها ورزش کردن و رعایت نکردن تغذیه هیچ تاثیری در کاهش وزن ندارد. بلکه ورزش کردن ۳۰ درصد و تغذیه مناسب ۷۰ درصد در کاهش وزن موثر است. افرادی که فقط به جهت لاغری و کاهش وزن به باشگاه می روند به خوبی می دانند که باید تغذیه مناسب قبل و بعد از باشگاه را رعایت کنند تا به وزن دلخواهشان برسند.

اگر می خواهید وزن کم کنید باید میزان کالری دریافتی شما با میزان کالری که می سوزانید کم تر باشد. یکی از راه های کاهش وزن داشتن رژیم غذایی مناسب است. برای تهیه رژیم غذایی با کالری مثبت، باید پزشک متخصص تغذیه برایتان برنامه ریزی کند. رژیم غذایی معمولا برای افراد پر مشغله بیشتر کاربرد دارد. کسانی که زمان کافی برای ورزش کردن دارند بهتر است از ورزش برای کاهش وزن و حفظ سلامتی خود غافل نشوند. حتی اگر از پر مشغله ترین افراد هستید سعی کنید طوری برنامه ریزی کنید که حداقل سه روز در هفته وقت ورزش کردن و رسیدگی به سلامت روحی و جسمانی خود داشته باشید.

 


دیدگاه به کاهش وزن با ورزش

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 8 = 2

فهرست سایت
در حال بارگذاری