کاهش وزن در بارداری

کاهش وزن در بارداری 3.00/5 (60.00%) 1 vote
banner

آیا کاهش وزن در بارداری خطرناک است؟

پرسشی که اغلب خانوم های باردار با آن مواجه هستند این است که آیا کاهش وزن در بارداری خطرناک است؟ اگر کاهش وزن خطری بر سلامت جنین ندارد، راه های کاهش وزن در بارداری چیست؟ دوران بارداری از شیرین ترین و البته حساس ترین دوران زندگی هر خانومی است. از آنجایی که مادر یک موجود زنده را در شکم خود رشد می دهد در قبال سلامتی فرزندش مسئول است. به دلیل اینکه جنین در شکم از خون مادر تغذیه می کند پس ابتدا باید مادر به سلامتی خود و مواد غذایی که استفاده می کند اهمیت دهد.

خوردن هر گونه مواد غذایی غیر استاندارد و همینطور پر خوری ممکن است بر سلامت جنین و مادر تاثیر گذار باشد. همانطور که می دانید در طی نه ماه بارداری مادر تنها مجاز به ۲۲ کیلو اضافه وزن است، بیشتر از این عوارض خطرناک چاقی، قند بارداری یا دیابت را به دنبال دارد.

چه میزان افزایش وزن در دوران بارداری مجاز است؟

طبق بررسی محققان زنان و زایمان آمریکا داشتن فعالیت بدنی و تحرک بی خطر است، اما تلاش برای کاهش وزن در بارداری خطرناک است، این گفته برای افرادی صحت دارد که در دوران بارداری برای آنکه تناسب اندام آن ها بیش از حد بهم نخورد، از عمد شروع به کاهش وزن می کنند. برای افرادی که شاخص توده بدنی آن ها طبیعی است از ۱۱ تا ۲۱ کیلوگرم مجاز هستند اضافه وزن داشته باشند. افراد چاقی که باردار می شوند تنها مجاز به داشتن اضافه وزنی حدود ۴ تا ۹ کیلوگرم هستند.

بانوان داری افزایش وزن یا چاق به هنگام بارداری ممکن است خطراتی را برای جنین به همراه داشته باشند. سقط جنین، مرده زایی، پره اکلامپسی از جمله عوارض بارداری برای بانوان چاق و دارای اضافه وزن است. اگر بانوانی که داری وزن مناسب هستند، در دوران بارداری به جهت کاهش وزن به خود گرسنگی بدهند باعث می شوند تا کربن در کبد ( کتون ) ایجاد شود، که احتمال دارد از طریق خون به جنین برسد و بر روی مغز آن تاثیر منفی بگذارد.

بانوان چاق که باردار می شوند در نظر داشته باشند که با پیروی از یک رژیم غذایی مناسب و درست نه تنها در کاهش وزن در دوران بارداری موفق می شوند بلکه سلامت جنین نیز به خطر نمی افتد. البته هیچ گاه در تهیه رژیم غذایی سرخود و بدون مشورت پزشک انجام ندهید. بهترین رژیم غذایی برای کاهش وزن، داشتن برنامه غذایی مناسب سرشار از مواد مغذی است.

 

کاهش وزن در بارداری

راه های مناسب برای کنترل وزن در دوران بارداری چیست؟

فعالیت های ورزشی ساده و منظم برای مادران باردار نه تنها مضر نیست بلکه موجب سلامت جنین و کنترل وزن مادر می گردد. پیاده روی با سرعت متوسط همراه با کفش مناسب که به کمر مادر آسیب نرسد، شنا، انجام برخی از ورزش های هوازی ساده، داشتن یک رژیم کم کالری ولی سرشار از مواد مغذی به کنترل وزن در دوران بارداری کمک فراوانی میکند. در نظر داشته باشید که انجام فعالیت های ورزشی باید به گونه ایی باشد تا مادر بتواند به راحتی صحبت کند و فشار زیادی به وی وارد نشود.

باور غلطی که در بین اکثر بانوان ایرانی وجود دارد این است که در دوران بارداری نباید تحرک داشت و می توان به اندازه دو نفر پر خوری کرد! داشتن تحرک و عدم پر خوری باعث شده تا مادران به بیماری هایی مانند دیابت و قند بارداری دچار نشوند.

مزایای کاهش وزن در دوران بارداری

در مادران بارداری که چاقی و اضافه وزن مشاهده شده است، پس از انجام فعالیت های ورزشی سبک و داشتن رژیم مناسب نتایج زیر به دست آمده است:

برای مادران بالای ۳۰ سال که دیابت بارداری گرفتند توانستند با ورزش های سبک و رژیم دیابت بارداری را بهبود ببخشند.

بانوان چاقی که باردار شده اند و سپس شروع به کاهش وزن در دوران بارداری کرده اند فرزندانی با سلامت و وزن مناسب به دنیا آوردند و اختلالات بارداری در آن ها کم تر دیده شد. اختلالات بارداری مثل فشار خون بالا، سقط جنین، خونریزی های بعد از زایمان، نقص لوله عصبی در افراد چاق بهبود یافته است.

دوران بارداری از حساس ترین و مهم ترین زمانی است که باید به سلامت و وزن خود اهمیت بیشتری دهید تا در آرامش و سلامت کامل این دوران را پشت سر بگذارید.

 

 

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 38 = 40

فهرست سایت
در حال بارگذاری