گیاه خواری

امتیاز به مطلب
banner

گیاه خواری

در عصر حاضر و با وجود بیماری های فراوان که بخاطر عدم سلامت تغذیه افراد است ,متخصصان تغذیه رژیم غذایی سالم را پیشنهاد می کنند . از همین رو اکثر اشخاصی که به سلامت خود اهمیت می دهند به رژیم گیاهخواری روی آورده و سعی می کنند از غذاهای فرآوری شده و فست فودها دوری کنند .

در حال حاضر در اکثر کشور های جهان افراد مشهور به این رژیم غذایی علاقمند شده اند و گوشت و فست فود ها را کنار گذاشته اند . نه تنها افراد مشهور بلکه هر شخصی که سلامتش برایش اهمیت دارد ,از گیاهان برای تغذیه استفاده  می کند در این متن درباره این رژیم غذایی اطلاعات مختصر و مفیدی گفته شده است با ما همراه باشید.

البته ناگفته نماند در این رژیم غذاییاگر زیاده روی شود می تواند مضر باشد ولی به طور کلی رژیم کاملی است ,حرف‌های ضد و نقیض زیادی در مورد رژیم گیاه‌خواری می‌شنویم. برخی می‌گویند این رژیم کامل نیست و می‌تواند سلامت فرد به خصوص کودکان را در معرض خطر قرار دهد. برخی دیگر به شدت طرفدار این رژیم هستند و می‌گویند گیاهخواری از بسیاری سرطان‌ها پیشگیری و از بروز چاقی و اضافه وزن جلوگیری می‌کند.

 فواید رژیم گیاه خواری

به عبارتی گیاهخواری یک مدل ثابت غذا خوردن نیست که فقط در آن منابع حیوانی حذف شود. انواع مختلفی از گیاهخواری با درجه‌های مختلف حذف منابع حیوانی وجود دارد که از ماهی گیاهخواری، ماکیان گیاهخواری، شیر- تخم‌مرغ گیاهخواری تا انواعی که نه‌تنها صرفاً گیاهخوارند بلکه گیاهان را خام می‌خورند (خام گیاهخواران) متفاوت هستند اما یکی از متعادل‌ترین رژیم‌های گیاهخواری شیر- تخم‌مرغ گیاهخواری است که در آن فرد لبنیات و تخم مرغ را به عنوان منبع پروتئینی دریافت می‌کند.

اگر برای رژیم گیاهخواری درست برنامه‌ریزی شود، می‌تواند رژیم کاملی باشد اما اگر در آن زیاده‌روی‌هایی شود، فرد را در معرض خطر کم‌وزنی، کم خونی فقر آهن و برخی کمبودهای دیگر قرار می‌دهد.

در طول روز منابع گیاهی مختلف به خصوص آن‌هایی که انرژی بالایی دارند، مصرف کنند، تعداد وعده‌های بیشتری داشته باشند و در میان‌وعده‌هایشان مغز دانه‌ها و میوه‌های خشک بگنجانند تا کمبود انرژی‌شان جبران شود. یکی از مواردی که در رژیم غذایی سنتی ما وجود دارد و در رژیم گیاهخواری هم باید به آن توجه شود، مکمل کردن دوطرفه غذایی است. مثلاً گروه حبوبات یعنی عدس را با غلاتی مثل برنج مخلوط می‌کنیم و عدس‌پلو با کشمش می‌پزیم. این کار باعث می‌شود کمبود اسیدهای آمینه در پروتئین برنج با اسیدهای آمینه موجود در حبوبات جبران شود و بالعکس.

 

این‌ها از ویژگی‌های مثبت گیاهخواری است اما وقتی رژیم گیاهخواری به خصوص گیاهخواری صرف را انتخاب می‌کنیم، برنامه‌ریزی در آن بسیار مهم است. انتخاب رژیم گیاهخواری محدودیت سنی ندارد اما در سنین رشد و در شرایط بارداری و شیردهی چندان توصیه نمی‌شود. بهتر است در سنین رشد از رژیم گیاهخواری صرف کمی فاصله گرفت.

این رژیم اوره، کلسترول و چربی خون را هم پایین می‌آورد و باعث پاکسازی بدن از مواد زائد می‌شود. حذف غذاهای فراوری شده نیز باعث بازسازی و ضد سم‌سازی عمومی در بدن می‌شود. بسیاری از رژیم‌های سنتی و آیینی، روزهای آبخواری و روزه‌داری یا روزهای صرفاً گیاهخواری دارند. منابع حیوانی، به این دلیل که حیوان در زمان ذبح تحت استرس است و در بدنش هورمون‌های نامناسب تولید می‌شود یا ممکن است دام‌پروری‌ها به او هورمون داده شده باشد، دارای هورمون‌هایی است که وارد بدن مصرف‌کننده می‌شود و بدیهی است داشتن رژیم گیاهخواری بدن را از این سموم پاک خواهد کرد.

 

در برخی کشورها افراد برای فاصله گرفتن از غذاهای صنعتی و روش‌های پرورش صنعتی مواد غذایی از جمله استفاده از سموم و کودهای شیمیایی، به رژیم گیاهخواری روی می‌آورند و معمولاً برایشان مهم است که از گیاهان ارگانیک، یعنی گیاهانی که در پرورش آن‌ها از هیچ‌گونه سم شیمیایی یا کود شیمیایی استفاده نشده باشد، مصرف کنند اما در مورد این که محصولات مزیتی غیر از نداشتن سم و از نظر ارزش غذایی داشته باشند، شواهد کافی وجود ندارد.

 

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 1 =

فهرست سایت
در حال بارگذاری