مجله اینترنتی الهام مگ

همه پست ها در: فشار خون

با رشد روز افزون زندگی ماشینی و پیشرفت علم متاسفانه بیماری ها نیز افزایش یافته است یکی از بیماری ها که در حال حاضر گریبانگیر اکثر افراد است بیماری فشار خون می باشد. بیماری فشار خون که در اصطلاح پزشکی به آن هایپرتنشن گفته می شود در کشورهای در حال توسعه بیشتر می باشد. بیماری فشارخون عواقب خطرناکی نیز دارد زیرا فشار خون بالا باعث می‌شود قلب برای آنکه بتواند بر سختی رگ‌ها غلبه کرده و خون را به تمام بدن برساند سریع‌تر از حالت معمول بزند و در نهایت ممکن است منجر به مسائل و بیماری‌های دیگری از جمله بیماری‌های کلیوی یا حتی ایست قلبی شود.

به عبارت دیگر فشار خون به مقدار فشاری گفته می شود که خون در حین عبور از رگ ها به دیواره ی رگ وارد می کند. تعریف دیگری که از فشار خون وجود دارد در واقع به فرمول علمی آن مربوط است و عبارت است از میزان پمپاژ خون توسط قلب ضربدر مقاومت محیطی.

انواع فشار خون

فشار خون به طور کلی به دو دسته تقسیم‌ می‌شود: سیستولی یا ماکسیسم و دیاستولی یا مینیمم. مقاومت محیطی به میزان مقاومت جداره رگ‌های خونی در برابر جریان خون گفته می‌شود و به هموار بودن یا نبودن سطوح داخلی رگ‌ها بستگی دارد. هموار بودن جداره داخلی رگ‌های خونی با افزایش سن و یا ابتلا به بیماری‌های مختلف تغییر یافته و باعث افزایش مقاومت رگ‌ها می‌شود که در نهایت به افزایش فشار خون می‌انجامد.برای اندازه گیری فشار خون از انواع مختلف دستگاه فشار سنج استفاده می‌کنند که در انواع ابتدایی آن به وسیله ستون جیوه اندازه گرفته میشد اما امروزه انواع عقربه‌ای و دیجیتالی آن بسیار پرکاربرد است. واحد اندازه گیری فشار خون میلیمتر جیوه است.

جالب است بدانید که فشار خون فقط در هنگام خواب ثابت است و در بقیه اوقات مدام تغییر می‌کند. فشار خون ممکن است در هر نوسان قلب نیز تغییراتی داشته باشد.عواملی مانند گرما و سرما، استرس، تغذیه، داروها و بیماری‌ها می‌توانند باعث ایجاد تغییراتی در فشار خون شوند. اگر این تغییرات اندک باشند نگرانی زیادی ایجاد نمی‌کنند اما در صورت نوسانات شدید حتما باید مورد توجه قرار گیرند.

به طور کلی می توان گفت دلیل اصلی بیماری فشار خون مشخص نیست اما عوامل زیادی وجود دارند که نقش آن‌ها در ابتلا به فشار خون ثابت شده است.

 • وراثت: بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون به دلایل ژنتیکی به این بیماری مبتلا شده‌اند. بنابراین احتمال ابتلا به فشار خون در افرادی که نزدیکانشان به این بیماری مبتلا هستند بالاتر است.
 • استرس و فشارهای عصبی: تحقیقات مختلفی در رابطه با ارتباط بین فشارهای عصبی و بیماری فشار خون انجام شده است.
 • کم تحرکی: ورزش نکردن و عدم فعالیت بدنی یکی از دلایل مهم ابتلا به فشار خون می‌باشد.
 • مصرف بیش از حد فست فودها
 • رژیم غذایی نامناسب و مصرف چربی، شکر، نمک و گوشت قرمز
 • عدم مصرف به اندازه سبزیجات و آبزیان
 • دیابت: فشار خون بالا یکی از عوارض بیماری دیابت می‌باشد.
 • سیگار: کشیدن سیگار می‌تواند باعث گرفتگی رگ‌های خونی و باریک‌تر شدن آن‌ها شود که در نهایت به افزایش فشار خون منجر می‌شود.
 • سن: افزایش سن نیز می‌تواند یکی از دلایل فشار خون بالا باشد.
 • چاقی: داشتن افزایش وزن خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می‌دهد.
 • 1
  رژیم مناسب در فشار خون بالا

  رژیم مناسب در فشار خون بالا

  ارسال توسط

  افرادی که فشار خون بالا دارند باید از چه برنامه غذایی استفاده کنند؟ به مقدار نیرویی که خون به دیواره رگ ها وارد می کند، فشار خون می گویند. فشار خون یک مقدار ثابت ندارد. در حالت استراحت به پایین ترین میزان می رسد ولی در زمان انجام ..

 • 0
  عوارض فشار خون پایین

  عوارض فشار خون پایین

  توسط

  عوارض فشار خون پایین چیست و چگونه می توان درمان کرد؟ در حالت عادی فشار خون در طول روز بالا و پایین می شود. زمانی که فرد در حال انجام فعالیت روزانه یا فعالیت های سنگین مثل ..

 • 1
  عوارض فشار خون بالا

  عوارض فشار خون بالا

  توسط

  فشار خون بالا چیست و چه عوارضی دارد؟ فشار خون بالا یکی از خطرناک ترین عامل مرگ و میر انسان هاست. دانستن اطلاعات لازم درباره این بیماری و راه های پیشگیری از آن برای همه افراد ..

 • 0
  درمان سردرد ناشی از فشار خون بالا

  درمان سردرد ناشی از فشار خون بالا

  توسط

  فشار خون بالا چیست؟ فشار خون بالا یا بیماری فشار خون یکی از خطرناک ترین بیماری هایی است که به عنوان مرگ خاموش شناخته شده است. این بیماری در همه افراد دیده می شود. این بیماری ..

 • 1

  درمان فشار خون پایین

  توسط

  درمان فشار خون پایین در حال حاضر اکثر افراد دچار فشار خون بالا یا پایین می باشند میتوان گفت فشار خون بالا یا پایین بیماری نیست اما اگر مراعات نکنید مشکلات جبران ناپذیری ..

 • 1

  برای کاهش سریع فشار خون چه بخوریم؟

  توسط

  برای کاهش سریع فشار خون چه بخوریم؟ یکی از عوارضی که در حال حاضر اکثر افراد به آن دچارند فشار خون بالا می باشد به طور مثال سالمندان به دلیل فشار خون بالا در معرض خطر سکته ..

فهرست سایت
در حال بارگذاری